Profile aluminiowe to powszechnie dostępne produkty, które można łatwo i szybko montować, co znacząco usprawnia prace remontowe. Warto jednak wybrać do tego odpowiednie komponenty. W tym tekście wskazano jak łączyć profile aluminiowe.

Różne metody łączenia profili aluminiowych – na czym polegają i czy zapewniają dobre łączenie profili?

Łączenie profili aluminiowych odbywa się na różne sposoby. Jednym z nich jest łączenie za pomocą krótkich śrub. Łączenie profili z zastosowaniem krótkich śrub jest metodą powszechnie stosowaną, ze względu na dość niskie koszty oraz wygodę. W tym celu wykonuje się otwory pod klucz imbusowy, w których to umieszcza się krótką śrubę. Takie rozwiązanie zapewnia dość dużą sztywność.
Alternatywą dla krótkich śrub są długie. Tego typu połączenia profili aluminiowych bazują na rowku, w który znajduje się w czubek śruby imbusowej. Jest to kolejna, powszechnie stosowana metoda jeśli chodzi o sprawne połączenie profili aluminiowych i, podobnie jak przy zastosowaniu krótkich śrub, daje możliwość wygodnego montowania i dobrego efektu końcowego.

Równie często stosuje się też połączenia za pomocą szybkozłączki, co nie wymaga gwintowania oraz zapewnia wygodny dostęp do elementów montażowych.

Jeśli chodzi o montaż z użyciem szybkozłączki to umożliwia on ponadto wykonanie połączeń przesuwnych, a, co za tym idzie, pozwala na znacznie większe możliwości w zakresie regulacji wymiarów w wielu konstrukcjach. Montaż z użyciem szybkozłączki jest również dosyć szybki, a do zrobienia połączenia należy wykonać zaledwie jeden otwór pod tuleje wraz z gwintem wewnętrznym. Następnie do drugiego profilu, a konkretnie do rowka mocuję się trzpień z nafrezowaniem, który wsuwa się do otworu wzdłuż jego osi. Połączenie odbywa się poprzez dokręcenie wkrętu dociskowego.

Inne metody mocowania profili aluminiowych

Alternatywą dla wskazanych wyżej sposobów łączenia profili aluminiowych jest ich połączenie za pomocą śruby z wałkiem. Wymaga to zastosowania wałka z otworem pogłębionym pod łeb śruby, a także śruby imbusowej i nakrętki. Jest to kolejne połączenie, które nie wymaga gwintowania i daje możliwość wygodnej regulacji położenia poszczególnych elementów, co jest bardzo praktyczne i znacząco usprawnia i przyśpiesza prace montażowe. Należy wskazać, że posiada, jednak swoje wady, a do tych zaliczamy fakt, że stanowi połączenie osiowe, dlatego też – aby wykonać sztywne połączenie – zaleca się na ogół stosowanie jednocześnie dwóch elementów.

Profil aluminiowy może być montowany również w inny sposób. Do popularnych metod, stosowanych przez specjalistów zalicza się także: złącze specjalne, złącze do rowka, wkład połączenia krzyżowego i wkładkę usztywniającą. Nieco rzadziej zastosowanie ma krótka śruba, którą łączy się z nakrętką, lub też długa śruba, połączona również z nakrętką, a także kątownik i łącznik automatyczny. Cześć specjalistów decyduje się również na łącznik prosty o kącie 180 stopni, a także na złącze pozycyjne lub kątowe – z profilem o kącie 45 stopni.