Profile wykonane ze stali szlachetnych charakteryzują się bardzo częstym wykorzystaniem w przemyśle. Stosuje się je do produkcji konstrukcji bram, ich elementów ramowych, a także w roli konstrukcji niezbędnych w przemyśle chemicznym i w branży transportowej. To, w jaki sposób zostaną one wykorzystane w tych branżach, zależy przede wszystkim od sposobu ich wykończenia.

Jak upiększyć wizualnie profil nierdzewny?

Zwykle wyróżnia się dwie podstawowe metody obróbki wykończeniowej profili nierdzewnych, to jest szczotkowanie i polerowanie. Wbrew powszechnemu mniemaniu nazwy te nie dotyczą tego samego procesu. Wręcz przeciwnie: zarówno polerowanie jak i szczotkowanie elementów stalowych przedkłada się na wyjątkowe i niepowtarzalne właściwości uzyskanej w ten sposób powierzchni stali nierdzewnej. Oznacza to rzecz jasna, że stal szczotkowana sprawdzi się w zupełnie innej roli, niż jej szlifowany odpowiednik. Co ważne, uzyskany efekt dekoracyjny będzie w obydwu przypadkach wyróżniał się podobną żywotnością.

Upload Image...

Jak powstaje stal nierdzewna szlifowana i kilka słów na temat jej satynowania


Szlifowanie stali, zwane też jej szczotkowaniem, jest tak naprawdę zaawansowanym procesem wykończeniowym w którym wykorzystuje się głównie siły tarcia. Zaletą tej dość pomysłowej obróbki jest możliwość wydobycia struktury powierzchni nierdzewnego detalu i to bez konieczności zmniejszania jego grubości. Oznacza to, że element wykonany ze stali nierdzewnej uzyskuje swój naturalny wygląd i jednocześnie zachowuje swą maksymalną wytrzymałość. Profile szczotkowane to świetny materiał dekoracyjny. Dzięki nim można np. połączyć ze sobą wykładzinę podłogową i płytki ceramiczne. Co ciekawe, ten rodzaj stali sprawdzi się w przypadku podłóg wykonanych z odpowiednio zmatowiałych paneli.

Czy to oznacza, że szlifowanie i satynowanie stali to ten sam proces? Otóż nie do końca! Faktem jest, że przebieg tych obydwu procesów jest do siebie bardzo podobny, ale nie oznacza to, że mowa tu o takich samych technologiach. Profil nierdzewny szlifowany to element, do obróbki którego wykorzystuje się specjalne narzędzia szlifujące. Z kolei w przypadku satynowania ma się do czynienia z urządzeniem składającym się ze specjalnych wałków o odpowiedniej ziarnistości. Urządzenia te nazywane są satyniarkami, gdyż ich działanie ogranicza się do nadania profilowi nierdzewnemu charakterystycznego, satynowego wyglądu.

Upload Image...

Stal nierdzewna polerowana – co warto o niej wiedzieć?

Co ciekawe, profil nierdzewny polerowany wygląda zupełnie inaczej. Dzięki temu nie uzyskuje on charakterystycznego, satynowego wyglądu, lecz raczej staje się krystalicznie błyszczący, przypominając w pewnym stopniu powierzchnię lustra. Niestety, w trakcie polerowania struktury profilu ze stali nierdzewnej detal ulega znacznemu osłabieniu. Z biegiem czasu staje się on coraz cieńszy, a co za tym idzie – dużo łatwiej może on ulec zniszczeniu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania znacznie lepszych wizualnych. Można je wykorzystać np. w aranżacji pomieszczenia, w którym byłyby one elementem odbijającym i rozpraszającym światło. Profile te można np. zamontować bezpośrednio na suficie, łącząc je z innymi elementami aranżacji, dzięki czemu efekt rozpraszania światła będzie jeszcze większy.


Stal szczotkowana i polerowana – która lepsza?

Klienci sklepów z asortymentem budowlanym często zadają sobie pytanie, która z powyższych stali szlachetnych jest lepsza. W gruncie rzeczy trudno na nie odpowiedzieć, gdyż każda z nich ma swoje określone, wyjątkowe i niepowtarzalne zastosowanie. Stal szczotkowaną montuje się wszędzie tam, gdzie w aranżacji pomieszczeń nie ma elementów o silnym, błyszczącym wydźwięku. Jest ona też dość praktycznym materiałem budowlanym, gdyż jej utrzymanie w czystości jest dużo łatwiejsze. Z kolei stalowy profil szlif wprowadza się wszędzie tam, gdzie w aranżacji pomieszczenia jest dużo elementów błyszczących. Oznacza to, że wybór konkretnego rodzaju stali szlachetnej będzie zależał przede wszystkim od preferencji użytkownika, a także od rodzaju wykorzystanych wcześniej elementów dekoracyjnych.

Upload Image...

Stal a alternatywa dla profili dekoracyjnych

Niektórzy inwestorzy nie potrafią podjąć jednoznacznej decyzji co do wyboru właściwej odmiany profili ze stali szlachetnej. Osoby te często stawiają na alternatywę, którą jest tworzywo sztuczne. Problem w tym, że materiał ten nie ma aż tak dobrych właściwości mechanicznych. Plastikowe profile szybko się łamią, są wrażliwe na oddziaływanie wysokich temperatur, a w niektórych przypadkach mogą tracić kolor (np. na skutek działania promieniowania UV). W praktyce oznacza to, że użytkowanie elementów profilowych z tworzywa sztucznego jest w dłuższym rozrachunku dużo bardziej kosztowne, niż montaż i eksploatacja profili stalowych.

Stal dekoracyjna (niezależnie od rodzaju) zawsze prezentuje się pięknie i zjawiskowo. Owszem, różnice pomiędzy stalą polerowaną a szczotkowaną są łatwo zauważalne, ale zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku i tak materiał ten prezentuje się świetnie.

Dodaj komentarz